W I edycji Międzyszkolnych Igrzysk Liceów Ogólnokształcących (MILO) w Łodzi zwyciężyło XXXI LO.

Co prawda liczy się przede wszystkim dobra zabawa oraz integracja łódzkich licealistów, ale zwycięstwo cieszy.

W czwartek (7 lutego) w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej spotkali się przedstawiciele wszystkich liceów uczestniczących w rozgrywkach, aby rozstrzygnąć pierwszą edycję MILO.

Igrzyska trwały od jesieni 2018 r., a każde z uczestniczących liceów było gospodarzem jednej dyscypliny międzyszkolnej olimpiady.

Przebieg zawodów MILO
Źródło: https://dzienniklodzki.pl/final-miedzyszkolnych-igrzysk-liceow-ogolnoksztalcacych-w-lodzi-zdjecia/ar/13871435#edukacja
  Organizator zawodów dziedzina zwycięzca
1. Publiczne LO Uniwersytetu Łódzkiego zawody sportowe XXXI LO
2. Publiczne LO Politechniki Łódzkiej język angielski XXI LO
3. XII LO matematyka Publiczne LO PŁ
4. XXXI LO biologia XXXI LO
5. XXI LO literatura i sztuka XXXI LO
6. I LO chemia Publiczne LO PŁ
W klasyfikacji łącznej zwyciężyło XXXI LO zdobywając puchar MILO. Puchar będzie nagrodą przechodnią, bo w planach jest następna edycja igrzysk liceów.

Zawody wymyślili uczniowie z liceum uniwersyteckiego, którzy podzielili się pomysłem z innymi szkołami i dostali wsparcie od dyrektorów oraz nauczycieli.  Chodziło o to, aby lepiej się poznać, dobrze się bawić i przełamać stereotypy.

Zadania wykonywane podczas igrzysk nie były zwykłymi sprawdzianami wiedzy. Np. rywalizacja z języka angielskiego polegała m.in. na wymyślaniu przez uczniów dialogów do „zadanych” scen z filmów – puszczanych z wyciszonym głosem. Z kolei w XXXI LO zawodnicy m.in. układali „biologiczne puzzle” – z organami człowieka. W XXI LO uczniowie wykazywali się talentami aktorskimi. Reprezentacje szkół dostały 40 minut na przygotowanie scenki na zadany przez jurorów temat. Klimat tych zawodów nawiązywał do lat sześćdziesiątych XX wieku – a wśród prowadzących imprezy znalazł się Andy Warhol, w którego wcielił się jeden z licealistów. Rywalizacja sportowa obejmowała m.in. pływanie z wrzucaniem piłki do kosza umieszczonego na końcu basenu (tzw. sztafeta koszykarska) oraz wyścigi par z powiązanymi nogami. Ale potem uczniowie rozegrali turniej klasycznej siatkówki. Podczas rozstrzygnięcia igrzysk na Sali Widowiskowej PŁ zagrał zespół PØLY, czyli rockmani-licealiści.